Strona główna Aktualnosci Statut Rodo Kontakt

GRA TERENOWA - druga edycja

Dodany: 2020-08-03

W czasie wakacji Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance zorganizowała, już po raz drugi, GRĘ TERENOWĄ dla dzieci i młodzieży do 16 roku. Do rozwiązania było 10 zadań związanych z naszą lokalną historią. W przygotowaniu gry wykorzystano między innymi następujące fakty z historii naszej gminy:
- Unici na terenie gminy Olszanka
- XXI zrzut zaopatrzenia ekipy cichociemnych żołnierzy AK z 17 na 18 lutego 1943r. zorganizowany i zabezpieczony przez żołnierzy z miejscowych placówek BCH podokręgu IVA – Siedlce.
- Historia ks. Lucjana Niedzielaka
Niektóre zadania konkursowe wymagały obecności w różnych zakątkach naszej gminy i dlatego niezbędna była pomoc rodziców, aby znaleźć prawidłową odpowiedź. Efektem wykonanych prac, są m. in. fotografie (krajobrazy, budynki ukazujące ciekawe i warte obejrzenia zakątki naszej gminy), które teraz zdobią lokal biblioteki oraz 20 haseł reklamowych Gminnej Biblioteki Publicznej w Olszance. W tym roku dość trudna do rozwiązania była krzyżówka z 36 hasłami. Ale oczywiście, czym większy wkład pracy w odgadnięcie haseł, tym większa satysfakcja z rozwiązania zadań.
Uroczyste podsumowanie gry terenowej odbyło się 1 wrześniu br. w Domu Strażaka w Korczówce. W konkursie, która trwał w okresie wakacji od 1 lipca do 28 sierpnia, wzięło udział 21 uczestników, uczniów kl. I –VIII,
Wypełnione karty zadań oceniła komisja w składzie:
przewodniczący: Ewa Ułasiuk – pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy
Członkowie: - Małgorzata Chraniuk –bibliotekarz
- Jolanta Głozak - bibliotekarz
Wybór zwycięzców nie był łatwy. Różnica zdobytych punktów, za wszystkie wykonane zadania, wahała się od 1 do 3 punktów, wśród większej połowy uczestników. Po długich obradach komisja ustaliła następujący werdykt:
I Nagroda (tablet) – Maja Żuk, lat 11
II Nagroda (czytnik) – Gabriela Chwedoruk, lat 10
III Nagroda (głośniki) - Magdalena Hawrysiuk, lat 12
Wyróżnienie za wykonaną pracę otrzymała Lena Marciniuk. Dodatkowe nagrody za najlepsze hasła reklamowe zdobyli Kacper Semeniuk i Kornelia Hryciuk.
Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Część nagród zostało zakupionych ze środków Starostwa Powiatowego w Łosicach. Nagrody wręczył Wójt Gminy Olszanka Grzegorz Pajnowski.
Dla uczestników, opiekunów i zaproszonych gości wystąpił również Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa przedstawiając spektakl „Prastara książnica skarb i tajemnica” (bajka promująca czytelnictwo oraz świadome korzystanie z internetu). Opowiada historię piratki Kiry, która swoją ogromną ciekawość świata przejawia podróżując. W telefonie ustala plan wycieczek i z determinacją płynie na swoim statku do celu. Pewnego dnia dociera do zaginionej wyspy, na której podobno ukryty jest skarb. Kiedy szczęśliwa próbuje otworzyć swoją internetowa mapę, okazuje się, że na wyspie nie ma.... WiFi!!? Co teraz zrobić i jak sobie poradzić? Dziewczynka wkrótce spotyka tygrysa, mieszkańca wyspy. Nowy znajomy z pewnością postara się pomóc, zna wyspę jak nikt! Ponadto okazuje się, że może zaprowadzić Kirę do Starszego Wyspy- Szamana, który podobno jest najmądrzejszym człowiekiem na całej planecie. Wizyta u Szamana będzie dla dziewczynki kolejnym zaskoczeniem, bowiem Starszy Wyspy przekaże jej pewien rebus, który będzie musiała rozwiązać wraz z dziećmi. Na papirusie widnieje napis KSIĄŻNICA. Cóż to jest? Co to za miejsce... I gdzie ukryty jest skarb? Piratka długo myślała, że skarbem jest złoto, drogocenne kamienie, czy pieniądze, ale dzięki mieszkańcowi wyspy odkryła, że drogocennym skarbem mogą być, i są, książki, w których zawarta jest wiedza i mądrość. Z takim właśnie przesłaniem zakończył się spektakl. Występ został sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Aktorzy tego teatru poprowadzili również animacje dla dzieci. Na zakończenie podsumowania Rada Sołecka Wsi Korczówka przygotowała dla wszystkich grillowane kiełbaski, a mamy uczestników konkursu pyszne ciasto. Zakończenie wakacji zorganizowane przez GBP w Olszance dostarczyło młodym widzom wielu emocji, odrobiny strachu i wielkiej dawki radości i śmiechu.


[Logowanie]